Freitag, 19. Juni 2009

Už Lietuvą daugiau geria tik trys šalys


Mokslinį tyrimą apie priklausomybės nuo alkoholio problemas atlikusios sociologės Ilonos Tamutienės teigimu, alkoholizmo išplitimo mastai Lietuvoje dideli, pasekmės baisios, o norinčiųjų gydytis nedaug.

Žinantiesiems, kokia gali būti stipri priklausomybė nuo alkoholio, nekyla abejonių dėl neseniai Seimui pristatytų siūlymų leisti alkoholiu prekiauti tik specializuotose parduotuvėse ir drausti prekiauti juo degalinėse. Kaip patvirtino šiemet mokslinį tyrimą "Pagalbos asmenims, sergantiems priklausomybės nuo alkoholio ligomis, priemonės ir sistema Lietuvoje" atlikusi Kauno Vytauto Didžiojo universiteto socialinių mokslų daktarė I.Tamutienė, apsisprendusiems gydytis tikrai nelengva, nes kiekviename žingsnyje jie susiduria su šia pagunda, kuriai atsispirti sunku. "Vienas narkologas vaizdžiai yra paklausęs: "Kur žmogui, turinčiam priklausomybę ir nutarusiam gyventi blaiviai, nusipirkti duonos ir nesusidurti su alkoholiu?" Pabandykite aplink pasidairyti priklausomo žmogaus akimis - kaip jam išlikti blaiviam, kai aplink visur pilna svaigalų, - sakė I.Tamutienė. - Ypač kai noras ir potraukis pavartoti alkoholį būna milžiniškas." Jei alkoholiu būtų prekiaujama tik specializuotose parduotuvėse, susidūrimas su juo atėjus nusipirkti tik maisto būtų apribotas. Ir tai daugelį pasiryžusiųjų jo vengti išgelbėtų, bent jau padėtų atsispirti.

Suprantama, kodėl minėtu Seimo Sveikatos reikalų komiteto siūlymu riboti gėrimų pardavimo vietas piktinasi alkoholio gamintojai, vadindami tai populizmu. Deja, kaip teigia minėto tyrimo išvados, liberalizuota alkoholio politika tarnauja ne visuomenės sveikatai, o alkoholio pramonės interesams. Ir pakeisti čia ką nors bus nelengva.

Reklama skatina vartojimą
Sociologė, remdamasi kitų mokslininkų tyrimais, mano, kad viena priežasčių, kodėl dauguma žmonių neturi motyvų apsispręsti gydytis, yra apskritai visuomenėje įsivyravusi norma žalingai vartoti alkoholį. Šiandien alkoholis traktuojamas kaip atsipalaidavimo, bendravimo priemonė. "Įprasta manyti, kad išgerti dideliais kiekiais nėra blogai. Kaip į savaime suprantamą dalyką žvelgiama ir į alkoholio reklamą, didelį jo prieinamumą. Be to, socialinis alkoholio pateikimo kontekstas skatina žmones negalvoti apie problemą", - pasakojo sociologė.
Tyrime dalyvavusių ekspertų nuomone, reklama, kultūrinės tradicijos, liberali alkoholio politika, alkoholio prieinamumas bei pasiūla ne tik skatina pradėti vartoti alkoholį, bet ir silpnina motyvaciją laikytis blaivybės tų žmonių, kurie yra baigę pirmąjį gydymosi nuo alkoholizmo kursą.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, alkoholis yra vienas labiausiai pasaulyje reklamuojamų produktų. Nustatyta, kad jo reklamos ribojimas mažina vartojimą. Šalyse, kuriose draudžiama stiprių gėrimų reklama, jų suvartojama 16 proc. mažiau nei tose, kuriose minėtų draudimų nėra.
Kodėl nėra motyvų?
Gydytis nuo priklausomybių Lietuvoje nėra lengva ir dėl to, kad specialistų - narkologų - iš viso tik 38. "Tačiau dar didesnė bėda - žmonių, kurie žalingai vartoja alkoholį arba jau turi nuo jo priklausomybę, nenoras gydytis. Lėtinės alkoholizmo ligos vienas požymių yra ir tai, kad pats ligonis neigia priklausomybę. Todėl ir motyvaciją gydytis jam labai sunku atrasti. Priklausomybės ligų centrų specialistai važinėja po kaimus ir įkalbinėja tokius asmenis gydytis", - pasakojo I.Tamutienė.
Pasak tyrime dalyvavusių ekspertų, priklausomybę nuo alkoholio turintys žmonės neretai baiminasi pagalbos kreiptis į valstybines sveikatos priežiūros įstaigas, nes žino, jog bus įtraukti į įskaitą. O dėl to ateityje bus problemiška įsigyti šaunamąjį ginklą ar vairuotojo pažymėjimą. Tokia sistema atbaido daugelį net ir turinčiųjų motyvaciją gydytis. Problemų nuo priklausomybės besigydantiems žmonėms kelia ir tai, kad nedarbingumo pažymėjimuose būna nurodyta, kokioje sveikatos priežiūros įstaigoje jie yra gydęsi.
Pasak I.Tamutienės, Lietuvoje pastaruoju metu pastebimas naujas džiuginantis dėsningumas, kai darbdaviai skatina savo darbuotojus kreiptis į priklausomybės ligų specialistus, finansuoja gydymą ir jo metu išsaugo darbuotojo darbo vietą. Tai žmogui didelė paskata. Užsienio šalyse tokia praktika seniai žinoma. Vertinantis gerą darbuotoją darbdavys jam stengiasi padėti. Ir toks pastūmėjimas yra labai efektyvus.

Skaičiai sukrečia
Pastarųjų metų faktai ir statistiniai duomenys yra sukrečiantys. 2007 metais, palyginti su ankstesniais, sergamumas alkoholine psichoze padidėjo 13 procentų. Dėl lėtinio alkoholizmo į gydymo įstaigas pirmą kartą kreipėsi 1,6 tūkst. asmenų - tai yra 16 proc. daugiau nei ankstesniais metais.
2007 metais alkoholine psichoze sirgo 3,7 tūkst., lėtiniu alkoholizmu - 59,9 tūkst. asmenų. Tačiau tai nėra išsamūs ir tikslūs skaičiai, nes ne visi sergantys asmenys kreipiasi į medikus. Alkoholinių psichozių daugėjimas (kai jau patenkama pas specialistus) leidžia spėti, kad nuo alkoholio priklausomų gyventojų gali būti kelis kartus daugiau, nei rodo oficiali statistika.
Dėl alkoholio vartojimo 2007 metais mirė 1741 žmogus, tai yra 257 žmonėmis daugiau nei ankstesniais metais. Dažniausia mirčių priežastis buvo alkoholinė kepenų liga (50 proc.), apsinuodijimas alkoholiu (28 proc.), alkoholinė kardiomiopatija (17 proc.). Alkoholis yra viena iš maždaug 60 skirtingų ligų bei sveikatos sutrikimų priežasčių.

Kuo lenkiame kaimynus
Pasak sociologės, palyginti su kitais kraštais, mūsų padėtis vartojant alkoholį yra labai prasta. Lietuva iš kitų Baltijos šalių išsiskiria nesaikingo alkoholio vartojimo įpročių paplitimu. Nors geriančių alkoholinius gėrimus Lietuvoje yra mažiau nei Estijoje ir Latvijoje, tačiau lietuviai vienu metu alkoholio išgeria kur kas daugiau nei kaimynai.
Įdomūs ir Eurobarometro tyrimai apie Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojų požiūrį į alkoholį. 2006 metais tik 14 proc. Lietuvos gyventojų (nuo 15 metų) prisipažino visiškai negėrę per pastaruosius metus. Mažiau nevartojusių alkoholio tarp 25 ES šalių buvo tik Švedijoje (12 proc.), Nyderlanduose (10 proc.) ir Danijoje (7 proc.). Pasirodo, yra dar ir už mus daugiau geriančių!
Daugiausia nevartojusių alkoholio per pastaruosius 12 mėnesių buvo Italijoje - net 40 proc. apklaustųjų.
Kadangi paprastai žmogaus organizmas per valandą sugeba susidoroti su standartiniu alkoholio vienetu (10 ml spirito arba mažu bokalu alaus, arba 100 ml nespirituoto vyno), tai penki tokie standartiniai gėrimai iš eilės - pavyzdžiui, penki bokalai alaus, penkios taurelės degtinės ar penkios taurės vyno - jau yra žalingas vartojimas.

Vyrai ar moterys?
Nesaikingu vartojimu ypač išsiskiria kaimo vyrai. Apskritai, pasak sociologės, į alkoholį labiau linkę vyrai nei moterys. Visose kultūrose, kuriose yra paplitęs alkoholio vartojimas, vyrai geria daugiau nei moterys. Gal todėl ir visuomenė labiau toleruoja vyrų gėrimą. Tačiau pastaruoju metu girtaujančių moterų daugėja.
Remiantis statistika, daugiausia alkoholinių gėrimų suvartojama Marijampolės, mažiausiai - Utenos apskrityse. Moterys taip pat labiausiai geria Marijampolės, mažiausiai - Utenos apskrityse.
Individualios priežastys
"Alkoholizmas - tai fizinė ir psichinė priklausomybė. Žmogui emociškai būna taip blogai, kad tik alkoholis tuo metu jį gali šiek tiek stabilizuoti. Kuriam laikui pagerėja, tačiau organizmas prašo daugiau, - pasakojo I.Tamutienė. - Teko dirbti centre, kur gydėme narkomanus ir asmenis, sergančius alkoholinėmis psichozėmis. Matytos jų abstinencijos kančios yra baisios. Kol nebuvau dirbusi tame skyriuje, net nemaniau, kad tai yra sunki liga. Kai pamatai, kaip žmonės gali būti priklausomi, pakeiti požiūrį iš esmės."
Pasak mokslininkės, priežastys, dėl kurių geriama, labai individualios: "Vieni alkoholio griebiasi stresui malšinti, nes nežino kitų pozityvesnių atsipalaidavimo būdų, kiti - susinervinę. Kai kam tai yra tarsi savotiškas būdas spręsti daugelį problemų. Daug lemia ir paveldimumas (net apie 30 proc.). Svarbios socialinės priežastys: laisvalaikio leidimo kultūra, draugų įtaka, švenčių tradicijos. Daug įtakos daro liberali alkoholio politika - lengvas prieinamumas, pigumas."

Keliai atviri
Nors, pasak mokslininkės, Lietuvoje nepakanka specialistų, galinčių padėti gydytis, jų vis dėlto yra. Reikiamas paslaugas Lietuvoje teikia penki priklausomybės ligų centrai, psichinės sveikatos centrai bei specializuoti skyriai, privačios klinikos, privačia praktika užsiimantys narkologai, psichoterapeutai.
"Apsisprendusiajam visi keliai yra atviri. Svarbu, kad žmogus pats to norėtų. Yra įvairių gydymo planų. Jei žmogus turi pinigų, jam prieinama labai aukšto lygio prichoterapeutų pagalba. Jei pajamų neturi, jis gali naudotis labai efektyviu ir visame pasaulyje pripažintu anoniminių alkoholikų palaikymu. Be to, yra priklausomybės ligų centrai, siūlantys įvairius gydymosi būdus. Juos reikia parinkti individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno asmenybę. Tai viso gyvenimo liga. Gydymo tikslas įveikus sunkią būklę - išlaikyti žmogų blaivų, nes išgydyti neįmanoma. Atkryčiai pasitaiko vos ne kiekvieno gydymo atveju. Taigi labai svarbi neformali parama. Daugeliui ją suteikia anoniminių alkoholikų klubai. Deja, pasikartosiu, aplinka Lietuvoje išlikti blaiviam yra labai nepalanki."
Veiksminga prievarta
Atliekant tyrimą kalbintas pašnekovas išdėstė tokią mintį: "Esu gimęs ir užaugęs Amerikoje, mes turime senas tradicijas. Prisidirbi ką nors girtas, stoji prieš teismą, o teismas leidžia rinktis: arba grotos, arba eik gydytis, arba į anoniminių alkoholikų susirinkimus. Ir tai daugeliu atvejų būna veiksminga. Yra senas geras posakis: "Gali tempti arklį prie vandens, bet nepriversi jo gerti. Tačiau gana ilgai palaikytas jis pats atsigers." JAV statistikos duomenimis, 50 proc. alkoholikų, atsiųstų priverstinai gydytis, pasveiksta."
* Šiemet Didžiojo septyneto šalių ministrų susitikime neblaivus pasirodęs Japonijos finansų ministras Shoichi Nakagawa buvo priverstas atsistatydinti.
* Buvęs Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras George'as Brownas taip pat garsėjo kaip nesaikingai vartojantis alkoholį. Jau anekdotu tapo jam nutikęs įvykis. Kartą per oficialų priėmimą Peru jis pakvietė šokti žmogų, dėvintį violetinius drabužius. Šis jam atsakė: "Neisiu su jumis šokti, nes jūs esate girtas, be to, tai ne valsas, o nacionalinis Peru himnas. Ir dar - aš ne moteris, o Limos arkivyskupas."
* Buvęs Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministras Aneurinas Bevanas su kolegomis padavė į teismą leidinį "Spectator", neva šis juos apšmeižė paskelbdamas, kad politikai per konferenciją Vienoje buvo neblaivūs. Parlamentarai bylą laimėjo, tačiau ne taip seniai atskleisti vieno jų dienoraščiai patvirtino, kad tai buvo ne gandai ir ne šmeižtas.

* Buvęs Didžiosios Britanijos premjeras Winstonas Churchillis prieš išvykdamas į vieną mūšį pasiėmė 18 butelių skočo, 36 butelius vyno ir 6 butelius brendžio. Per visą savo politinę karjerą jis niekuomet neatsisakydavo taurelės. Turėjo tik vieną griežtą taisyklę - jokio alkoholio prieš pusryčius. Gyvenimo saulėlydyje jis pasakė: "Iš alkoholio gavau daugiau nei jis iš manęs."
* Polinkis išgerti buvo blogiausias buvusio JAV prezidento Richardo Nixono bruožas. Tai sukeldavo daug rūpesčių jo vadovaujamos administracijos darbuotojams. Buvęs jo patarėjas Brentas Scowcroftas prisimena, kaip žydų-arabų karo 1973 metais įkarštyje pažadintas naktinio skambučio prezidentas vos apversdamas liežuvį išlemeno: "O mes galime jiems pasakyti "ne"?"
* Buvęs Australijos ministras pirmininkas Kevinas Ruddas yra prisipažinęs, kad parlamente kalbėjo prieš tai per pietus išgėręs du butelius raudonojo vyno.
* Praėjusio amžiaus Didžiosios Britanijos premjeras H.H.Asquithas, kovodamas su priklausomybe nuo alkoholio, apgaudinėjo save skiesdamas viskį. Visą gyvenimą gėręs jis gavo pravardę Pagiringas.
* Pirmajam Rusijos prezidentui Borisui Jelcinui dėl svaigalų padauginimo ne kartą prireikdavo apsaugininkų pagalbos. Kartą jis taip ir neišlipo iš lėktuvo Airijoje. Kartą suklupo scenoje. Ir visi prisimena jo bandymą diriguoti kariniam orkestrui.
Parengta pagal "The Washington Post"












Zitaten














































Lietuvoje gali būti įvestas "sausas įstatymas"

Lietuvoje rengiamasi įgyvendinti skandinavišką prekybos alkoholiniais gėrimais modelį, gerokai sugriežtinant legalų alkoholio realizavimą. Šiais gėrimais prekiaujančioms įmonėms prognozuojami bankrotai.

Atskiros parduotuvės
Kova su alkoholizmu pagarsėjęs Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas, valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas parengė visą pluoštą Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų. Šie pasiūlymai kardinaliai keičia prekybos alkoholiniais gėrimais tvarką.
Prognozuojama, kad įgyvendinus pasiūlymus gerokai sumažės prekybos alkoholiu vietų, bus sudėtingiau legaliai įsigyti gėrimų. Baiminamasi, kad tai padidins nedarbą, nes bus uždaryta nemažai prekybos įmonių, taip pat smarkiai sumažės įplaukų į biudžetą.


Siūlomomis pataisomis nustatoma, kad alkoholiu būtų prekiaujama tik specializuotose parduotuvėse arba atitinkamai įrengtuose prekybos įmonių specializuotose skyriuose. Šiuose privalės būti įrengtas atskiras įėjimas, turės būti visiškai izoliuoti nuo gyvenamųjų ar kitokių patalpų, nesusijusių su prekių pardavimo organizavimu ar jų sandėliavimu.
Tokių prekybos įmonių langai turės būti aklinai uždangstyti, kad nebūtų matyti viduje lentynose sustatytų butelių eilių, taip pat parduotuvės viduje esančios alkoholinių gėrimų reklamos.
Virš prekystalių turės būti įrengta vaizdo įrašymo sistema. Parduotuvė įrašus turės saugoti 180 dienų ir, pareikalavus, juos pateikti specialiosioms kontrolės ar operatyvinėms institucijoms.
Atsiskaitoma už alkoholinius gėrimus turės būti tik tų prekybos vietų viduje.


Padidinamas amžiaus cenzas
Vienas griežčiausių reikalavimų – prekybos alkoholiniais gėrimais vieta neturi būti arčiau kaip 200 m iki maldos namų, laisvės atėmimo, karinės ir sukarintos tarnybos, policijos ir kitų statutinių, sveikatos priežiūros, ugdymo įstaigų. Nebegalės būti prekiaujama net ir silpniausiais alkoholiniais gėrimais kioskuose, degalinėse.
Skaičiuojama, kad šių reikalavimų įgyvendinimas vien Vilniuje pareikalaus uždaryti mažiausiai septynias dešimtis vietų, kur dabar prekiaujama alkoholiu.
Įstatymo projekte nustatoma, kad alkoholiniais gėrimais draudžiama prekiauti per meno, kultūros ir sporto renginius patalpose, kuriose jie vyksta. Tiesa, numatyta išimtis – galimybė pardavinėti alų, sidrą, alaus mišinius ir alkoholinius kokteilius tokiose patalpose įrengtose stacionariose viešojo maitinimo įstaigose.
Ketinama uždrausti pardavinėti stipresnius alkoholinius gėrimus asmenims, jaunesniems nei 21 metų. 18 metų cenzas paliekamas silpnesniems gėrimams – alui, sidrui, kokteiliams.
Prekybos įmonės privalės pačios užtikrinti, kad jaunesni nei 18-os į jas nė neįžengtų. Priešingu atveju gresia žiaurios bausmės. Didinamos baudos ir už kitus šio įstatymo pažeidimus.
Nustatomas draudimas vartoti alkoholinius gėrimus ne tik gatvėse, skveruose, aikštėse ir stadionuose, bet ir parkuose, paplūdimiuose, viešo naudojimo pastatuose ir "kitose vietose".
Sidras, alus ir alkoholio kokteiliai turės būti parduodami ne didesniuose nei pusės litro buteliuose.
Taip pat siūloma uždrausti paplitusį reiškinį, kai parduotuvės, pastačiusios porą staliukų ir pasivadinusios barais ar kavinėmis, naktį pardavinėja alkoholį.


Siūlo pereinamuosius laikotarpius
A.Matulas patvirtino tokiais siūlymais siekiąs "bent priartėti prie skandinaviško prekybos alkoholiu modelio".
"Pažiūrėkit – Skandinavijos šalyse, kur nustatytas valstybinis alkomonopolis, yra tik po 400–500 alkoholinių parduotuvių, o Lietuvoje jų – beveik 18 tūkst.", – sakė Seimo Sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas.
A.Matulas teigė nesąs už sausą įstatymą, tik siekia, kad Lietuvoje gerokai sumažėtų alkoholinių gėrimų vartojimas.
Pasak jo, daugeliui siūlomų nuostatų nustatomas pereinamasis laikotarpis iki 2012 arba 2014 m. "Todėl, jeigu Seimas tiems pasiūlymams pritars, visuomenė ir verslas žinos, ko laukti, ir galės ruoštis tiems pakeitimams. Bus pakankamai laiko pasiruošti", – įsitikinęs komiteto vadovas.
A.Matulas nesitiki, kad visiems projekto nuostatams Seime bus pritarta: "Jeigu bent 80 proc. bus priimta, bus labai gerai. Tada galėsime teigti, kad Lietuva pagal alkoholio prieinamumą pasiekė ES šalių vidurkį." Anot jo, pataisos turėtų būti Seime svarstomos ir priimamos ateinantį rudenį, eilinėje plenarinėje sesijoje.




Laukia bankrotai
Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas Laurynas Vilimas įsitikinęs, kad A.Matulas "gerokai perlenkia lazdą drastiškomis priemonėmis, panašiomis į sausą įstatymą, kovodamas su alkoholio vartojimu."



L.Vilimas prognozuoja, kad alkoholiniais gėrimais prekiaujančių verslininkų laukia nauja bankrotų banga. "Jau dabar matome pagausėjusių bankrotų procesą, kai nuo Naujųjų metų buvo sugriežtintos prekybos alkoholiu taisyklės, panaikinta naktinė prekyba, smarkiai padidinti akcizai. Tie pasiūlymai, kurie išvardyti A.Matulo projekte, dar labiau padidins tą problemų mastą. Ką ir kalbėti apie tai, kad valstybė nebegaus planuojamų pajamų iš akcizų", – įsitikinęs jis.



Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Marius Busilas tvirtino esąs prieš besaikį alkoholio vartojimą. "Tikrai reikia su tuo kovoti. Klausimas tik, ar pasirenkame tinkamus būdus. Jau puikiai matome, kad kovai su alkoholiu pasirinkti ne tiek ginklai. Reikėtų pradėti nuo žmonių, ugdyti jų sąmoningumą, o ne bandyti sugalvoti vis naujų draudimų", – kalbėjo jis.



Lietuvos aludarių asociacijos prezidentas Saulius Galadauskas irgi kritikuoja siūlymus, kurie sugriežtintų prekybą alkoholiu. "Kai valdžia uždraudė naktinę prekybą alkoholiu, sužydėjo nelegalios prekybos taškai ir kontrabanda. Jei valdžia ir toliau griežtins ribojimus, reikia turėti omenyje, kad yra ir dar blogesnių alkoholio pakaitų. Kyla grėsmė, kad suklestės prekyba narkotikais. Šie neparduodami jokiose parduotuvėse, tačiau lengvai prieinami", – aiškino S.Galadauskas.




Nori griežtinti prekybą tabaku
Siūloma sugriežtinti ir Tabako kontrolės įstatymą. Asmenims iki 18 metų siūloma uždrausti ne tik rūkyti, bet ir su savimi turėti rūkalų.
Taip pat bus siūloma reikalauti, kad cigarečių ir kitų tabako gaminių pakuotės būtų ženklinamos paveiksliukais, neskatinančiais rūkyti.
Prekybininkus ketinama įpareigoti tabako gaminių nesiūlyti savitarnos skyriuose.
Kauno diena

Donnerstag, 4. Juni 2009