Sonntag, 6. Januar 2008

Apie "Telefon-doktor"




„Mano vaikas ruko, ka man daryti? Mano vaikas grizo isgeres, kaip man reaguoti? Kiek pavojingas alkoholis jaunimui? Kiek greitai jaunas zmogus gali tapti priklausomu?“, - siais ir kitais klausimais nustatytomis dienomis Saarlando regione vakarais vykdoma telefonine akcija „Telefon - Doktor“, kurios dauguma klausimu bei atsakymu anonimiskai veliau publikuojami spaudoje.
Tai tarnyba, sudaryta pagrindinio regiono laikrascio, priklausomybes centro, ligoniu kasos, gydymo istaigu, psichoterapeutu iniciatyva. Daznai cia bendradarbiauja ir AA grupiu nariai.
Cigaretes, alkoholis, hasisas, ir kiti narkotikai veikia jaunima viliojanciai. Pradedanciuju rukaliu amzius siekia 11m. Pries kiek metu dar neisivaizduojamas tai buvo amzius. Kita vertus reguliarus alkoholio vartojimas jaunimo amziaus grupeje nuo 12 iki 25 metu nuo 1974 m. sparciai isibegeja.
Vis labiau abejoniu kelia rizikingas manymas, kad suvartojama nedaug. 8% vokieciu geria tevynines gamybos alkoholi.
Apie 30% stacionariai gydytu apsinuodijusiuju alkoholiu yra jaunesni nei 15 metu. Ir apie puse ju, -mergaites...
Visu pirma nekaltai atrodantis zaidimas taip vadinamais alcopopsais, saldziais kokteiliais is limonado bei alkoholio, jaunimiu vaidina ypac pavojinga role. Aisku, verta daug kritikos ir alaus daryklu strategija, - alu jaunimui daryti kuo patrauklesniu deka ivairiu, lyg limonade, imaisomu priedu.
Nekelia abejoniu, kad taip dedamas pagrindas velesniam jaunimo priklausomybes atsiradimui. Juk alkoholio vartojimas ankstyvame amziuje itakoja daug. Apie legaliu ir nelegaliu narkotiku vartojimo zala turi buti pradedama aiskinti kuo anksciau, ir masiskai, reguliariai. Moralizuojanti ar pamokanti strategija , deja, vargu ar turi kokiu sansu.
Aktualus tyrimai rodo, kad jaunuoliai po pokalbio su gydytoju apie tai, savo alkoholio vartojima zymiai apriboja.Kartais toks pokalbis gali juk ir gyvybe isgelbeti. Nes jaunuoliu nelaimingu atsitikimu skaicius deka alkoholio pavartojimo yra gana aukstas.
Lygiai taip pat svarbi yra ir antirukymo programa.Juk cigarete – klasikinis pirmasis narkotikas, ir turi labai auksta priklausomybes potenciala. Jaunuoliai po keliu savaiciu ar menesiu gali tapti jau priklausomi nuo nikotino.
Narkotiniu medziagu ir priklausomybes prevencija aisku, kelia daug reikalvimu, svarbiausiu klausimu paciu suaugusiuju vartojime bei megavimesi. Tevai ir mokytojai, kurie – kiekvieno jaunuolio yra pastebimi bei matomi – turintys priklausomybe nikotinui, alkoholiui, neturi jokiu sansu tapti teigiamu pavyzdziu , netgi priesingai.
***

Paskambinusi telefonu 36m. moteris:
„Musu 13 mete dukra neseniai eme rukyti. Be to, po vieno vakarelio radau ja smarkiai padauginusia alkoholio. Ar i tai nekreipti demesio, ar kazkaip reaguoti, patarkite”.

“Telefon – Doktor” :

Daugelis jaunuoliu jau 11- os pradeda sias laikais rukyti. Alkoholio vartojimas tik retu atveju prasideda veliau. Tokie faktai , ir negalima to toleruoti, tuo labiau, kad tai labai kenkia jaunam organizmui. Jau nebekalbant apie rizika tolimesniam gyvenimui. Bet kuriuo atveju reikia imtis priemoniu. Draudimas ir barniai nieko nepades.Eksperimentai su alkoholiu, tabaku, narkotikais itakoja vystymasi , mastysena, formuojasi iprociai. Atidziai stebekite dukteri, bet netapkite persekiotojais, zandarais , elkites kaip su sau lygia, nezeminkite ir bukite demesingi. Daugelis jaunimo vartoja alkoholi , narkotikus del kokiu nors priezasciu, kuriu apstu pereinamajame amziuje. Narkotiku deka isvengiama nuobodybes, stresu, palengvinamos depresines nuotaikos, mintys, trumpam uzsimirstama. Su vaikais siame amziuje reikia bendrauti kiek imanoma daugiau, nevengti pokalbiu bert kokiomis temomis, jie siuo laikotarpiu ypac jautrus, dirglus, pazeidziami. Nenumokite ranka i pirmuosius bandymus, kad neissaukti nepriklausomybes. Be abejo, piktnaudziavimas bei priklausomybe nuo alkoholio bei nikotino , narkotiku neatsiras nuo paprasciausio pirmojo kontakto su jais, taciau nuo jo priklauso daug kas. Kaip ir nuo paties zmogaus, jo psichikos, organizmo, genetiniu pradu, temperamento, mokejimo spresti problemas. Taip pat socialine aplinka, - kaip mokykla, darbo vieta, draugai, tevai, konfliktai vaidina svarbia role. Ir taip pat priklauso nuo to, kaip organizmas sureaguoja i kenksmingas medziagas, kiek ju vartojama. Jei vaikas daznai buna aplinkoje, kur daug rukoma ar vartojama alkoholio, tai turi neigiama pavyzdi jo asmenybes vystymuisi. I tai reikia atkreipti demesi ir to vengti. Jei kyla abejoniu,, kad kelio i vaiko vidu nerandama, reiktu kreiptis i namu gydytoja, jaunimo problemu specialista. Astrus medicininiai specialisto faktai gali paveikti lyg saltas dusas. Jei nugalesite kova su pirmaja cigarete, stikliuku, sekantys legaliu ar nelegaliu narkotiniu medziagu, alkoholio vartojimo atvejai vargu ar ras kelia i Jusu dukters pasamone.

Keine Kommentare: